Kekik Balı

Kekik Balı Nedir?

Kekik Balı Nedir?

Ballıbabagiller familyasından olan Kekik Otu, çorak topraklarda yetişebilen çok yılık bitki türüdür. Boyları 15 ile 40 santim arasında değişen Kekik Otu, Anzer Çayı, Girit Kekiği isimleriyle de bilinmektedir.

Dünyanın birçok yerinde kendiliğinde yetişebilen kekik otu, mutfakların vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Kekikte, timol, karvakrol, simol, linalol ve borneol maddelerini içeren % 1 oranında uçucu yağ; acı esanslar, tanen, flavonit ve tripenoit bulunur. Kekik bitkisine hoş kokusunu veren, timol ve karvakrol adlı maddelerdir.

Kekiğin enfeksiyonlu hastalıklara, (grip, nezle, faranşit, boğaz ağrıları, boğmaca, ateşli hastalıklar, karın ağrısı) oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Kramplı ağrılar ve kas ağrılarına da çok iyi gelmektedir.

Kekik, cüzam, felç, sara ve sinir hastalıklarına faydalıdır.

Ayrıca kekik çayı, alkol kullananlar ve sigara içenler için de çok faydalı bir koruyucudur.

YAYLA BALPINARI

Kekik Balı Nedir?

Arıların, kekik otunun çiçeklenme döneminde, bu bitkinin çiçeklerindeki nektarları toplayarak elde ettiği bir monoflora bal çeşididir.

Kekik Balı Nedir?
 Altın rengi ile öne çıkan bu bal, kekik aromasının yoğun olarak hissedildiği buruk bir tada sahiptir. Tropik meyveleri anımsatan lezzetiyle ise oldukça keyifli bir tüketim sağlar.

Nasıl Tüketilmeli?

Kekik Balı Nedir?

Oldukça faydalı olan Kekik Balını her sabah güne başlarken tüketerek bağışıklığınızın kuvvetlenmesini sağlayabilirsiniz. Kahvaltılarınızda, ara öğünlerinizde tüketebilir ya da tatlılarınıza ekleyerek de tüketebilirsiniz. Ayrıca kekik balını gün içinde içtiğiniz içeceklere ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Kekik Balının cilt için de faydalı olduğu bilindiğinden kişisel bakımda da kullanabilirsiniz. Kekik balından maske yapabilir ya da içinde kekik balı bulunan cilt bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

Besin Değerleri

Diğer bal türlerine göre daha fazla vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. B ve C vitaminleri, biyotin ve niyasin bakımından zengindir.

İçerisinde çinko, kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi insan bedeni için gerekli olan mineraller insan bedenindeki oranlarda bulunurlar ve bu nedenle çok hızlı şekilde emilebilirler.

YAYLA BALPINARI

Alerji Yapar Mı ?

Arı ürünleri, hassas bireylerde alerjiye neden olabilir. Bilinen alerjisi olan, astım ya da yüksek alerji riski taşıyanların tüketmemesi önerilmektedir. Arı ürünleri kullanımında miktar önemli olduğu için, özellikle 3 yaş altı çocuklarda, doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

FAYDALARI

  • Göğüs yumuşatması ve nefes açıcı olması ile ön plana çıkan bir bal çeşididir. Zatürre, astım, mide hastalıkları ve egzama için de oldukça etkili bir baldır. Grip, sinüzit ve nezle gibi hastalıklarda da kekik balı tüketmekte fayda vardır.
  • Akciğerlerin temizlenmesi ve nefesin açılması birçok sağlık problemi riskini de azaltır. Öksürük, zatürre, bronşit, soğuk algınlığı, mide hastalıkları ve egzama için de uzmanlar tarafından düzenli bir şekilde tüketilmesi önerilir. Cildin nemlenmesini sağlayan kekik balı aynı zamanda cilt hastalıklarının ve cilt kusurlarının da iyileşmesini sağlar.
  • Mide şişkinliğini giderir fakat iştah açıcı olmasından dolayı kilo problemi olanlara önerilmez. Genelde kilo almak isteyen kişilerin tüketmesi önerilir. Romatizmal ağrıların azalmasına ve mide, akciğer üşütmelerine de iyi gelir. Mide ağrısı, baş ağrısı ve iç hastalık sebebi ile oluşan terlemenin de engellenmesine yardımcı olur.
YAYLA BALPINARI

yaylabalpinari.com.tr

sedirbali.com

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir